O nas

Wszystko zaczęło się od działalności w studenckim kole naukowym. To właśnie wtedy zdecydowałyśmy się przeprowadzić badania dotyczące wiedzy gimnazjalistów na temat antykoncepcji. Było to duże wyzwanie biorąc pod uwagę, że grupę badawczą stanowiły osoby niepełnoletnie. Wiązało się to z bezpośrednimi spotkaniami z rodzicami, dyrektorami i pedagogami szkolnymi. Za możliwość przeprowadzenia ankiet zaproponowałyśmy w każdej szkole przeprowadzenie zajęć dla uczniów z zakresu inicjacji seksualnej i antykoncepcji. Zajęcia te okazały się wielkim sukcesem, co było początkiem dalszej współpracy. Przyniosło to korzyści nie tylko nastolatkom, ale również nam, osobom prowadzącym. Był to czas owocny w nowe doświadczenia, satysfakcję oraz pozwoliło nam się realizować w zawodzie inaczej niż postrzegane jest to powszechnie. Edukacja seksualna stała się naszą drugą pasją zaraz po porodach naturalnych w domu. To właśnie w Stowarzyszeniu Niezależna Inicjatywa Rodziców i Położnych „Dobrze Urodzeni”, którego jesteśmy członkiniami poznałyśmy wiele wspaniałych, niezależnych położnych, które stały się dla nas inspiracją i motywacją by chcieć i działać więcej.

Kluczowym problemem w prowadzeniu zajęć z edukacji seksualnej było pozyskanie środków na taką działalność. Mimo, że jest bardzo duże zapotrzebowanie ze strony szkół na takie warsztaty to jednak nie mają one środków finansowych na realizację takich przedsięwzięć. Tak powstał pomysł na założenie Fundacji. Głównym celem jest zapewnianie bezpłatnej edukacji seksualnej w szkołach przy zachowaniu jej wysokiej jakości, poprzez stosowanie aktywnych metod prowadzenia zajęć z wykorzystaniem profesjonalnego sprzętu.

31 marca 2015 roku po latach planowania, przygotowań oraz długiej ciąży w końcu stałyśmy się mamami. Narodziła się nasza córka Fundacja Edukacji Zdrowotnej STIM. Misją naszej Fundacji jest działalność koncentrująca się na tematach związanych z edukacją seksualną, okołoporodową oraz profilaktyką przeciwnowotworową. Fundację tworzy 5 położnych z różnym doświadczeniem zawodowym i życiowym, co daje możliwość realizacji na innych płaszczyznach. Nasz potencjał, wiedzę i umiejętności wykorzystujemy prowadząc zajęcia z edukacji seksualnej, a już niebawem poprzez prowadzenie Szkoły Taty i Mamy, która będzie połączeniem szkoły rodzenia i klubu rodziców.

Naszym marzeniem jest to, aby obok osobistej satysfakcji jaką daje nam działalność w Fundacji, budowała ona prestiż zawodu położnej. Kontakt z młodzieżą pozwala na budowanie ich świadomości dotyczącej roli położnej w życiu człowieka. Dzięki szerokiemu wachlarzowi naszych kompetencji wynikających z ustawy o zawodzie położnej możemy spełniać się nie tylko pracując w szpitalu, poradni czy na uczelni.

Niewątpliwie w długoletnim planowaniu było dużo szaleństwa. Naszą wiedzę musiałyśmy uzupełnić o kwestie formalnego prowadzenia organizacji pozarządowej. Do tej pory są obszary, w których potrzebujemy wsparcia. Na szczęście na swojej drodze spotkałyśmy wiele życzliwych ludzi. Stale się szkolimy i rozwijamy swoje umiejętności by nasza oferta była w pełni profesjonalna.

Choć Fundacja STIM ma zaledwie 7 miesięcy to mamy już kilka sukcesów na swoim koncie. Pozyskałyśmy fundusze na materiały reklamowe i sprzęt niezbędny do prowadzenia fundacji. Zorganizowałyśmy również szkolenie dla członkiń fundacji i zakupiliśmy książki do naszej minibiblioteki.

Spotkać nas można na różnych eventach. Brałyśmy udział w Konferencji Prozdrowotnej „Zdrowie Kobiety” organizowanej przez Telewizję TVS, a także w Festiwalu Zderzenie Gatunków czy lokalnych piknikach. Więcej o nas i naszych dokonaniach już niebawem będziecie mogli przeczytać na naszej nowopowstającej stronie internetowej.

Pozdrawiamy i trzymamy kciuki za spełnienie Waszych marzeń.

Zarząd Fundacji Edukacji Zdrowotnej STIM – Weronika i Ola .