Pępek noworodka. Postrach rodziców. Jak go prawidłowo pielęgnować?

Już sama nazwa KIKUT pępowiny może budzić skrajnie nieprzyjemne emocje, wygląd nie pomaga, a do tego wszystkiego jeszcze trzeba dotknąć i czyścić, bo to ważne. Gdyby chociaż dziecko w trakcie tych czynności było spokojne… No cóż, najczęściej płacze, kopie nóżkami, co dodatkowo stresuje rodziców. 

Ustalmy, więc na początku. Dziecko jest niespokojne, bo po prostu nie lubi jak coś przy nim robimy, najczęściej jest wtedy rozebrane, czuje, że jest coś mokrego i dlatego taka reakcja z Jego strony. Nie dlatego, że Go to boli. Pozostałość pępowiny to punkt całkowicie nieunerwiony. Pomyślcie – gdyby miało boleć, to czy moglibyśmy przeciąć pępowinę przy porodzie? Myślę, że odpowiedź nasuwa się sama?

Obecnie zalecana jest tzw. sucha pielęgnacja pępka. Jednak nazwa wskazuje nam zupełnie przeciwny kierunek, niż jej praktyczne zastosowanie. Sucha pielęgnacja polega na myciu pępka wodą z mydłem i dokładnym osuszaniu.

Ujmijmy to w krótkiej instrukcji:

  1. Do pielęgnacji pępka będzie Wam potrzebne: miseczka z wodą, mydło (najlepiej szare), płatki kosmetyczne lub gaziki (nie muszą być sterylne), patyczki do uszu (mało ważne, czy standardowe dla dorosłych, czy te specjalne dla dzieci).
  2. W miseczce z ciepłą wodą rozrabiacie niewielką ilość mydła (jeśli macie w kostce zetrzyjcie trochę na tarce – rozpuści się szybciej)
  3. Obmywacie okolicę pępka dokładnie płatkiem/gazikiem namoczonym w wodzie z mydłem.
  4. Kolejnym, suchym płatkiem kosmetycznym/ gazikiem osuszacie.
  5. I na koniec przejeżdżacie patyczkiem do uszu we wszystkich zakamarkach. Odegnijcie delikatnie w każdą stronę, tyle ile się da (jak na zdjęciach). Na patyczkach może zostawać żółtawa wydzielina.
  6. Pielęgnację pępka róbcie dwa razy dziennie – rano i wieczorem.

Pamiętajcie: 

  1. Jak zakładacie pieluszkę trzeba ją tak wywinąć, żeby nie zakrywała pępka. Lepiej będzie się goił jak będzie oddychał.
  2. Jeśli przy zmianie pieluszki widzicie, że pępek jest brudny lub się ślimaczy też możecie przemyć. Szare mydło z wodą nie zaszkodzą, tego nie można przedawkować?.
  3. A dlaczego nie, popularny octenisept? Jesteście w swoim środowisku domowym i te bakterie, które tam macie są dla dziecka bezpieczne. Nie musicie ich zabijać. Dodatkowo wiemy już, że octenisept zamiast podsuszać, nawilgaca pępek, więc będzie „siedział” na brzuchu dłużej, a tego nie chcemy.
  4. Nie zakładajcie na pępek żadnych opatrunków. To jest tak, jak z każdą raną na naszym ciele. Ma być czysta i oddychać. Wtedy goi się szybciej i prawidłowo?.
  5. Jak odpadnie będzie się jeszcze goił w tzw. dnie pępka, więc może trochę podkrwawiać. Póki coś się pojawia dalej czyśćcie.
  6. Do czasu, aż kikut pępowiny jest utrzymany, wokół może tworzyć się tzw. „komin”. Po odpadnięciu kikuta powinien zniknąć.

Czy jest coś co może Was zaniepokoić? TAK:

  1. Zaczerwienienie wokół pępka, rumień.
  2. Obrzęk wokół kikuta pępowiny.
  3. Ropna wydzielina.
  4. Sącząca się krew, ale tu ważna uwaga jeśli krew leci jakby ktoś odkręcił kran to na pewno trzeba się szybko skonsultować z lekarzem, ale jeśli jest to na zasadzie tworzenia się strupków wokół pępka, to tak może być. Po prostu się goi.

Kikut pępowiny powinien odpaść do około 14 dni po porodzie, ale składa się na to parę czynników, m.in. czy było cięcie cesarskie, poród przedwczesny, jak był pielęgnowany, jak gruba była pępowina. Jeśli mija 14 dni, a pępek dalej jest i nie ma cech stanu zapalnego, dajcie mu jeszcze trochę czasu.

Na pewno nie „ukręcajcie” go i nie pozwólcie żeby to zrobił lekarz lub położna. Może się nieprawidłowo wtedy wygoić. On ma sam odpaść.

I na koniec. Podsumowując. W pielęgnacji pępka najważniejsze jest żeby było CZYTO i SUCHO?

Dziękujemy za możliwość udostępnienia zdjęć naszym Rodzicom. Magdalena i Tomasz Pajor oraz Monika Juścińska – Indyk i Wojciech Indyk. Oczywiście również samym dzieciom, głównie dzięki nim zdjęcia mogły uatrakcyjnić artykuł.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.