Masz w dłoniach tę moc!! Dotknij czule swoich piersi

Samobadanie piersi jest jedną z podstawowych metod wykrywających zmiany w gruczołach piersiowych. Jest niewątpliwie dostępna dla każdego i nic nas nie kosztuje. No może poza około 10 minutami czasu raz w miesiącu.

Od czego zacząć? Co warto pamiętać?

Na początku kilka prostych zasad. Warto uczynić z nich nawyk i działać!

1. Samobadanie piersi wykonuj raz w miesiącu. Kobiety miesiączkujące powinny wykonywać badanie 2-3 dni po miesiączce. Wtedy piersi nie są tak bolesne, tkliwe. Nie będą też na pewno wyczuwalne fizjologiczne guzki, które mogą się pojawiać przed miesiączką. Są zupełnie fizjologiczne i są wynikiem naturalnej gry hormonalnej organizmu kobiety. Jeśli kobieta nie miesiączkuje, wybiera jeden dzień w miesiącu, np. przelew wypłaty na konto?


2. Samobadanie powinnaś wykonywać co miesiąc.
3. Badanie możesz podzielić na dwa etapy. Pierwszy: oglądanie w lustrze. Drugi: badanie palpacyjne, czyli palcami.
4. Oglądanie piersi powinno odbywać się przed dużym lustrem gdzie będziesz się widzieć minimum od pasa w górę. Nie korzystaj z małego podręcznego lusterka, które nosisz np. w torebce.
5. Pełne samobadanie dotyczy gruczołów piersiowych, okolicy nad- i podobojczykowej oraz dołu pachowego.
6. Dłoń powinna być ułożona w tzw. łódeczkę. Cała dłoń przylega do skóry piersi, ale uciskamy częścią palców (jak na zdjęciu).

Wiesz już co ważne? To lecimy!!

Etap I Oglądamy 

Stań wyprostowana, przodem do lustra. Unieś powoli ręce do góry za głowę, następnie opuść i ułóż dłonie na biodrach. W trakcie wykonywania tych ruchów obserwuj swój biust. Jak się zmienia skóra. Czy nie pojawia się, w którymś miejscu zmarszczenie, zaciągnięcie skóry. Może to świadczyć o rosnącym guzie w tym miejscu.

Spójrz na swoje piersi i zastanów się czy nie zmieniły się w stosunku do poprzedniego miesiąca. Zaczerwienienie, zmiany skórne, bardziej widoczne naczynia krwionośne, kształt i wygląd brodawki sutkowej, wielkość gruczołów piersiowych. Pamiętaj, odnoś to wszystko do samej siebie. Nie do siostry, mamy, przyjaciółki. Każda z nas jest inna. Jeśli od zawsze masz widoczne naczynia krwionośne na skórze to u Ciebie nie będzie to objaw niepokojący. Podobnie z brodawką sutkową. Jeśli jest wklęsła odkąd pamiętasz to znaczy, że taką masz urodę. 

Uciśnij delikatnie otoczkę brodawki sutkowej i zobacz czy nie pojawia się jakiś płyn. Poza okresem ciąży, laktacji i momentu ginekomastii u nastolatków jest to sytuacja nieprawidłowa. Możesz to obserwować również zdejmując wieczorem biustonosz czy nie jest pobrudzony od wewnętrznej strony. Uciśnij nie sutek, tylko granicę, gdzie jest otoczka brodawki sutkowej i skóra.

Etap II Dotykamy

W trakcie badania palpacyjnego dobrze, żeby skóra była namydlona lub nabalsamowana. Badając prawą pierś, unieś prawą rękę za głowę, a badaj się lewą dłonią. Zbadaj dokładnie całą pierś wykonując okrężne ruchy, miejsce przy miejscu. Szukaj guzków, stwardniałych miejsc, których oczywiście w zdrowej piersi nie powinno być. Pamiętaj o miejscach nad i pod obojczykiem oraz o dole pachowym. W zdrowym ciele nic nie powinnaś wyczuć. Jeśli toczy się jakiś stan zapalny wyczujesz powiększone węzły chłonne, czyli twarde kuleczki. 

Praktyczna rada: nabierz nawyku żeby badać pierś zawsze tak samo. Niektóre kobiety dzielą gruczoł jak tarczę zegara, inne badają od brodawki sutkowej wykonując coraz większe kręgi, aż zbadają całą pierś (ściąga na zdjęciu poniżej) 

Wszystko co Cię zaniepokoi skonsultuj z lekarzem rodzinnym, ginekologiem lub lekarzem chorób sutka. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.