cyTOlogia !! PAP to nie wynik*

CYTOLOGIA – PODSTAWOWA BROŃ W WALCE Z RAKIEM SZYJKI MACICY!

Cytologia jest jednym z podstawowych badań w ginekologii. Służy ocenie komórek nabłonka szyjki macicy pod mikroskopem. Jak wygląda pobranie badania? Krótko, bezboleśnie, nieinwazyjnie, czasem wręcz niezauważalnie. Cytologię pobiera lekarz lub położna w trakcie badania ginekologicznego. Po założeniu wziernika do pochwy (dzięki temu specjalista może uwidocznić sobie szyjkę macicy) pobierane są komórki nabłonka na specjalną szczoteczkę cytologiczną. Kobieta w tym momencie może czuć delikatne ukłucia. Tak pobrany materiał jest specjalnie zabezpieczany i wysyłany do laboratorium gdzie zostanie przebadany. Kobieta powinna otrzymać wynik w skali Bethesda (PAP to nie wynik), oczywiście w trakcie kolejnej wizyty gdzie zostanie on wyjaśniony. Nie dla każdego będzie jasny język cytologa.

Jak się przygotować? Optymalnym czasem na pobranie cytologii jest środek cyklu miesiączkowego. Trzeba dopilnować żeby był to czas minimum 4 dni po miesiączce i 4 dni przed kolejną spodziewaną miesiączką. Unikniemy wtedy niewielkich ilości krwinek czerwonych w materiale, które mogą zaburzyć interpretacje. Ważne jest również to, aby na około 2 dni przed badaniem nie zakładać leków dopochwowych i nie współżyć.

Każda kobieta powinna wykonywać cytologię raz w roku. W przypadku nieprawidłowości specjalista kieruje na dodatkowe badania lub wcześniejsze jej powtórzenie. Pierwszą cytologie należy wykonać najpóźniej trzy lata od rozpoczęcia współżycia seksualnego.

Konwencjonalne badanie cytologiczne czy cytologia cienkowarstwowa?

W ramach refundacji NFZ możemy skorzystać tylko z cytologii konwencjonalnej. Cytologia cienkowarstwowa jest badaniem płatnym. Jednak w obliczu raka szyjki macicy, zdrowia i niejednokrotnie życia nie jest to duża kwota, którą musimy odłożyć. Dlaczego warto? Cytologia cienkowarstwowa pozwala na uzyskanie lepszego wyniku. Pobrany z szyjki macicy materiał nie jest rozprowadzany przez specjalistę na szkiełku. Szczoteczka zamykana jest w pojemniku i przekazywana do laboratorium. Eliminujemy więc ryzyko nieprawidłowego rozprowadzenia lub utrwalenia komórek. Cytologia cienkowarstwowa pozwala na usunięcie śluzu, krwi, komórek zapalnych. Nie ma więc problemu, że będzie cokolwiek przesłaniać komórki szyjki które chce zobaczyć cytolog. Liczba komórek pobrana za pomocą takiego testu jest znacznie większa. Ma to wpływ na jakość oceny rozmazu. I co bardzo ważne jest jednocześnie możliwość zbadania materiału pod kątem występowania DNA wirusa HPV. To bardzo ważne, ponieważ w 90% przypadków raka szyjki macicy stwierdza się obecność wysokoonkogennych typów wirusa HPV. Cytologię cienkowarstwową można pobrać w każdym gabinecie u lekarza ginekologa lub położnej. Przygotowanie niczym nie różni się od cytologii konwencjonalnej. Trzeba jedynie specjalistę zapytać, czy posiada specjalny pakiet do pobrania takiej cytologii. Jeśli nie pacjentka sama może zamówić i z gotowym przyjść na wizytę.

 

Zachęcamy! Pamiętajcie lepiej zapobiegać niż leczyć.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.