3=7+3 Nasze osiągnięcia

Tworzenie statutu, spotkanie u notariusza, formalności, papierki, wpis do KRS i marzenie stało się rzeczywistością. Fundacja Edukacji Zdrowotnej STIM uzyskała formę prawną. Chciałyśmy, żeby cały świat o tym wiedział, więc na początek poszukiwania funduszy na materiały reklamowe. Jako młodej organizacji przyznano nam dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej Subregionu Centralnego. I mogłyśmy się chwalić fantastycznymi ulotkami w formie zawieszki (pomysł autorski Weronika Dryja), wizytówkami, plakatami Szkoły Taty i Mamy, rollup’em.

Kolejny długo przemyślany projekt złożyłyśmy na wyposażenie młodej organizacji. Był to następny mały-wielki sukces, który ogromnie nas cieszył. Dzięki współfinansowaniu przez Fundusz Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie zakupiłyśmy do użytku fundacji laptop z oprogramowaniem, urządzenie wielofunkcyjne, tablicę flipchart, książki. Zorganizowałyśmy również dla wszystkich członkiń fundacji szkolenie z Aleksandrą Dulas z Fundacji Nowoczesnej Edukacji SPUNK. Efektem tego spotkania stał się nasz autorski program nauczania „Program wczesnego rodzicielstwa, ryzykownych zachowań seksualnych i chorób nowotworowych”. Mózgi parowały od pomysłów i wiedzy. Całe, aż paliłyśmy się do dalszej działalności?.

Wciąż jesteśmy w 2016 roku. Energia ruszyła i Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego współfinansował projekt „Ene, due, rabe HIVem się nie zarażę. Profilaktyka zakażenia HIV/AIDS”. W projekcie uczestniczyło sześć szkół gimnazjalnych z terenu miast: Sosnowiec, Dąbrowa Górnicza, Będzin. Łącznie przeprowadzono 54 godziny dydaktyczne, z warsztatów skorzystało 1012 uczniów. Zorganizowano Grę Miejską w której udział wzięli przedstawiciele trzech szkół gimnazjalnych. Odbyły się również wykłady dla kobiet ciężarnych oraz ich partnerów na temat profilaktyki zakażenia HIV w ciąży.

Również w 2016 po raz kolejny wzięłyśmy udział w projekcie FIO Śląskie Lokalnie dzięki czemu zakupiłyśmy fantomy do samobadania piersi i jąder, modele miednicy mniejszej kobiecej i męskiej. Nasza oferta się powiększyła, a zajęcia stały się ciekawsze, bo z wykorzystaniem sprzętu.

2017 roku dzięki dotacji z Urzędu Miasta Sosnowiec przeprowadziłyśmy pilotażowy projekt „Profilaktyka wczesnego rodzicielstwa, ryzykownych zachowań seksualnych i chorób nowotworowych”. Zajęcia zrealizowałyśmy z młodzieżą w Gimnazjum nr 9 w Sosnowcu. W warsztatach uczestniczyło łącznie 87 uczniów. Z funduszu wydrukowałyśmy również poradniki dla młodzieży „Jak dojrzewać i nie zwariować” oraz „Poradnik dla nastoletnich mam”.

Sukcesy na tym się nie skończyły. Fundacja PZU dofinansowała projekt „Strach ma wielkie oczy, z nami nic Cię nie zaskoczy”. Projekt jest wciąż z realizacji. Korzysta z niego sześć szkół z Sosnowca, Dąbrowy Górniczej oraz Będzina. W ramach projektu prowadzimy zajęcia: o fizjologii dojrzewania bio-psycho-społecznego, pierwsza wizyta u ginekologa/androloga, profilaktyki ryzykownych zachowań seksualnych.

Ponownie pojawiło się w 2017 roku dofinansowanie z Funduszu Inicjatyw Obywatelskich Śląskie Lokalnie. Miałyśmy możliwość znów doposażyć fundację. Co zakupiłyśmy? Mnóstwo pomocy naukowych: model miednicy kostnej, fantomy piersi, kubeczek menstruacyjny, wkładki wielorazowe, laptop, urządzenie do ćwiczenia mięśni dna miednicy PelviFly, namiot eventowy, krzesła, stolik i wiele innych.

Wszystko to, żeby nasze zajęcia były ciekawe, aktywne, angażujące uczestników. Dbamy poprzez tą edukację o zdrowie.

Już od maja ruszamy z dwoma nowymi projektami na terane Sosnowca: „Profilaktyka najlepszym lekarstwem” oraz „Profilaktyka seksualizacji młodzieży i przemocy seksualnej”. Z naszej edukacji ponownie skorzysta młodzież. Kolejne projekty w trakcie dopracowywania? Trzymajcie kciuki!!

Oczekujemy jeszcze na jedną decyzję i zobaczymy co się będzie działo dalej 🙂

Teraz będziemy nieskromne. Uważamy, że to kawał dobrej roboty. A Wy?

To jeszcze nie koniec naszej aktywności. Obserwujcie nas?

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.