Szkoła Taty i Mamy chwalona w Kurierze Miejskim

Kilka miłych słów na temat naszej Szkoły Taty i Mamy pojawiły się na łamach magazynu Kurier Miejski dzięki naszemu absolwentowi Kamilowi Żegockiemu, który podzielił się swoją historią kangurowania córeczki – przeczytaj na 12 stronie 😉 A my bardzo dziękujemy, że mogliśmy w tym uczestniczyć 🙂

A czym jest kangurowanie?

Kangurowanie to nic innego jak kontakt skóra do skóry rodzica i nowonarodzonego dziecka. Najważniejszymi chwilami dla malucha jest czas tuż po porodzie. To bardzo ważne pierwsze 2 godziny w życiu dziecka, kiedy powinno leżeć sobie w kontakcie skóra do skóry z mamą lub z tatą. Dlaczego to tak istotne? Taki kontakt pozwala dziecku na lepszą adaptację do nowych warunków, zmniejsza jego stres i działa przeciwbólowo, co sprawia, że mniej płacze i uspokaja się. Dodatkowo zapewnia najlepsze warunki do termoregulacji, kolonizuje się florą bakteryjną rodzica oraz daje dobry start do karmienia piersią. Ale najważniejsze, że to czas budowania i wzmacniania więzi między dzieckiem a rodzicem.

Kanguruje się również wcześniaki, taki kontakt zapewnia im optymalną temperaturę, uspokaja się oddech i pomaga to w karmieniu piersią jeśli tylko oczywiście jest to możliwe. Żaden inkubator czy wspomagacz oddechu nie daje tak świetnych rezultatów w rozwoju malucha jak bezpośredni kontakt dziecka z drugim człowiekiem.

Standard Opieki Okołoporodowej gwarantuje kobiecie nieprzerwany 2 godzinny kontakt „skóra do skóry” tuż po porodzie, pod warunkiem dobrego stanu zdrowia zarówno matki jak i dziecka. W sytuacji, gdy kobieta ma cięcie cesarskie i nie ma takiej możliwości szpitale otworzyły się na umożliwienie kangurowania Tatusiom do czasu przewiezienia mamy na salę po operacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *